Pogoji upravičenosti specifični za podintervencijo

Upravičenec mora izpolnjevati obveznosti iz podintervencije DŽ – prašiči od 1. januarja 2023 do 31. decembra 2023.

Kmetijsko gospodarstvo mora biti vpisano v register kmetijskih gospodarstev, v skladu s predpisom, ki ureja register kmetijskih gospodarstev.

Pred vložitvijo zahtevka za podintervencijo za prašiče mora imeti upravičenec opravljen pregled gospodarstva. Pregled se izvede v okviru intervencije IRP32 – Izmenjava znanj in prenos informacij ter usposabljanje svetovalcev in obsega pregled stanja na kmetijskem gospodarstvu ter informiranje in svetovanje o podintervenciji za prašiče in možnosti izvajanja posameznih zahtev.

Na dan pregleda gospodarstva mora upravičenec na posameznem gospodarstvu, za katero uveljavlja podintervencijo za prašiče, rediti:

  • 10 ali več plemenskih svinj oziroma plemenskih mladic,
  • 50 ali več tekačev oziroma
  • 50 ali več pitancev.

 

Nabor možnih zahtev

Za pridobitev plačil za podintervencijo DŽ – prašiči mora upravičenec na posameznem gospodarstvu, za katero uveljavlja podintervencijo DŽ – prašiči, izpolnjevati najmanj eno izmed naslednjih zahtev:

1. Za plemenske svinje in plemenske mladice:

  • zahtevo za skupinsko rejo z izpustom;
  • zahtevo za 15 % večjo neovirano talno površino na žival v skupinskih boksih glede na površino, določeno s pravilnikom, ki ureja zaščito rejnih živali;
  • zahtevo za dodatno ponudbo strukturne voluminozne krme;

2. Za tekače in pitance:

  • zahtevo za 15 % večjo neovirano talno površino na žival v skupinskih boksih glede na površino, določeno s pravilnikom, ki ureja zaščito rejnih živali, z najmanj 40 % deležem polnih tal;
  • zahtevo za 20 % večjo neovirano talno površino na žival v skupinskih boksih glede na površino, določeno s pravilnikom, ki ureja zaščito rejnih živali;
  • zahtevo za zagotovitev obogatitve okolja z zaposlitvenim materialom;

3. Za pitance: zahtevo za skupinsko rejo z izpustom.

Upravičenec mora izbrano zahtevo izpolnjevati na celotnem gospodarstvu pri vseh prašičih posamezne kategorije, na katero se izbrana zahteva nanaša. Kombinacija zahtev iz prve in druge alineje 2. točke pri isti kategoriji prašičev na istem gospodarstvu ni mogoča.

 

Pogoji za posamezne zahteve

  1. Plemenske svinje in plemenske mladice:

1.1 Zaradi ohranjanja kondicije pri porodu so breje svinje večinoma krmljene restriktivno, torej so večino časa lačne, kar negativno vpliva na dobrobit svinj. Pri krmljenju plemenskih svinj in plemenskih mladic je treba v skupinski reji v čakališču, zaradi izboljšanja občutka sitosti, preprečevanja stereotipij, boljše prebave in konsistence blata ter omogočanja dodatne zaposlitve in s tem ugodnega učinka na zmanjšanje agresivnega vedenja med svinjami v skupini osnovnemu obroku, ki pokriva potrebe po energiji, hranilih in vlakninah, dodajati tudi strukturno voluminozno krmo po volji (ad libitum).

 

Količina in tip voluminozne krme v predpisih ni določen. Ker je za zagotavljanje dobrobiti najbolj primerna krma, ki vsebuje kombinacijo topnih in netopnih vlaknin, ki imajo tudi določeno energetsko vrednost, se z intervencijo natančneje določa vrsta strukturne voluminozne krme, ki je ustrezna in zagotavlja višjo raven dobrobiti plemenskih svinj in mladic. Taka krma izpolnjuje tudi funkcijo materiala za zaposlitev.

Kot ustrezna strukturna voluminozna krma se štejejo slama žit in sveže, silirane ali posušene poljščine, sestavljene iz trave, metuljnic ali zelišč, ki se običajno opisujejo kot silaža, senaža, seno (mrva) ali zelena krma in koruzna silaža (silirane cele rastline koruze ali njihovi deli). Strukturna voluminozna krma se lahko poklada v korito, na tla v boksu ali v jasli različnih izvedb.

 

1.2. Živalim v skupinskih boksih mora biti zagotovljena:15 % večja talna površina na žival glede na površino, določeno s pravilnikom, ki ureja zaščito rejnih živali, kar pomeni:

-površina skupinskega boksa za pet živali ali manj mora biti najmanj 2,07 m2 na plemensko mladico in 2,85 m2 na plemensko svinjo;

-površina skupinskega boksa za 6 do 39 živali mora biti najmanj 1,89 m2 na plemensko mladico in 2,59 m2 na plemensko svinjo;

-površina skupinskega boksa za 40 živali ali več mora biti najmanj 1,70 m2 na plemensko mladico in 2,33 m2 na plemensko svinjo;

-najmanjša površina polnih tal v skupinskem boksu mora biti 1,09 m2 na plemensko mladico in 1,50 m2 na plemensko svinjo, največ 15 % te površine je lahko drenažnih odprtin.

 

1.3. Plemenskim svinjam in plemenskim mladicam mora biti zagotovljen stalni ali izmenični dostop do izpusta. Površina izpusta mora biti najmanj 1,3 m2 na žival, za štiri živali ali manj pa najmanj 6 m2 in z minimalno dolžino krajše stranice izpusta 2 m. Pri izmeničnem dostopu do izpusta se njegova površina računa glede na število živali, ki so v njem istočasno. Pri izmeničnem izpustu mora upravičenec voditi dnevnik ali urnik izpustov za vse skupine živali, pri čemer skupina živali pomeni živali, ki so v izpustu istočasno. Vsaka skupina mora biti v izpustu najmanj dvakrat tedensko, vsakič najmanj po dve uri. Boksi, iz katerih se živali izpustijo, morajo biti označeni tako, da je mogoče spremljati, katere živali so v izpustu istočasno.

 

  1. Tekači in pitanci:

2.1 Tekačem in pitancem je treba zagotoviti obogatitev okolja z zaposlitvenim materialom oziroma predmeti, da se jim omogoči zadovoljevanje njihovih naravnih potreb (na primer po iskanju hrane, grizenju, raziskovanju in manipuliranju). Material za zaposlitev mora zadovoljiti najmanj pet od šestih potreb: material mora biti poleg tega, da ne škodi zdravju, tudi užiten, žvečljiv, tak, da je mogoče izvajati ritje, da ga je mogoče uničiti, da vzdržuje zanimanje živali in da je dostopen. Optimalni materiali so tisti, ki zagotavljajo vse naštete potrebe, zato je treba tekačem in pitancem zagotoviti vsaj en optimelen material po volji (ad libitum).

 

Kot optimalen material za zaposlitev se šteje slama, seno in silaža (senaža) kot nastilj ali pa ko dodatek na tla v boksu ali v jasli različnih izvedb.

 

2.2. Glede na stanje in pogoje v reji mora biti tekačem in pitancem v skupinskih boksih zagotovljena:

  1. a) 15 % večja talna površina na žival glede na površino, določeno s pravilnikom, ki ureja zaščito rejnih živali, in sicer za vsakega tekača oziroma pitanca:
  • do vključno 10 kg: 0,17 m2;
  • nad 10 do vključno 20 kg: 0,23 m2;
  • nad 20 do vključno 30 kg: 0,35 m2;
  • nad 30 do vključno 50 kg: 0,46 m2;
  • nad 50 do vključno 85 kg: 0,63 m2;
  • nad 85 do vključno 110 kg: 0,75 m2;
  • nad 110 kg: 1,15 m2, ali

Na najmanj 40 % neovirane talne površine boksa morajo biti polna tla. V polnih tleh je lahko največ 15 % drenažnih odprtin.

 

  1. b) 20 % večja talna površina na žival glede na površino, določeno s pravilnikom, ki ureja zaščito rejnih živali, in sicer za vsakega tekača oziroma pitanca:
  • do vključno 10 kg: 0,18 m2;
  • nad 10 do vključno 20 kg: 0,24 m2;
  • nad 20 do vključno 30 kg: 0,36 m2;
  • nad 30 do vključno 50 kg: 0,48 m2;
  • nad 50 do vključno 85 kg: 0,66 m2;
  • nad 85 do vključno 110 kg: 0,78 m2;
  • nad 110 kg: 1,20 m2.

Pri tej zahtevi pona tla niso obvezna.

 

2.3. Pitancem mora biti zagotovljen stalni ali izmenični dostop do izpusta. Površina izpusta mora biti najmanj 0,55 m2 na pitanca, dolžina krajše stranice izpusta pa mora biti najmanj 2 m. Pri izmeničnem dostopu do izpusta se njegova površina računa glede na število živali, ki so v njem istočasno. Pri izmeničnem izpustu mora upravičenec voditi dnevnik ali urnik izpustov za vse skupine živali, pri čemer skupina živali pomeni živali, ki so v izpustu istočasno. Vsaka skupina mora biti v izpustu najmanj dvakrat tedensko, vsakič najmanj po dve uri. Boksi, iz katerih se živali izpustijo, morajo biti označeni tako, da je mogoče spremljati, katere živali so v izpustu istočasno.

 

Oblika podpore

  • Podpora za zahtevo je letna in krije dodatne stroške in izpad dohodka zaradi prevzete obveznosti in znaša 100 % višine podpore, izračunane po modelnem izračunu. Plačilo se dodeli na GVŽ.

 

Višina podpore

  • Letna višina plačila za zahtevo za plemenske svinje in mladice – voluminozna krma znaša 69,75 evrov/GVŽ,
  • Letna višina plačila za zahtevo za plemeske svinje in mladice – 15 % večja talna površina znaša 121,06 evrov/GVŽ,
  • Letna višina plačila za zahtevo za plemeske svinje in mladice – izpust znaša 41,06 evrov/GVŽ,
  • Letna višina plačila za zahtevo za tekače in pitance – zaposlitveni material znaša 21,47 evrov/GVŽ,
  • Letna višina plačila za zahtevo za tekače in pitance – 15 % večja talna površina znaša 75,66 evrov/GVŽ,
  • Letna višina plačila za zahtevo za tekače in pitance – 20 % večja talna površina znaša 65,44 evrov/GVŽ,
  • Letna višina plačila za zahtevo za pitance – izpust znaša 41,06 evrov/GVŽ.

 

 

Opis intervencije temelji na besedilu iz Uredbe o intervenciji dobrobit živali za leto 2023, z dne 31. 12. 2022 in SN 2023-2027, 2. sprememba, z dne 29. 9. 2023.

Prijava na e-novice

Deli z drugimi