Opis
Namen intervencije DŽ je spodbujanje kmetijskih gospodarstev k izpolnjevanju zahtev za dobrobit živali, ki presegajo predpisane zahteve ravnanja, navedene v uredbi, ki ureja pogojenost, in običajno rejsko prakso, ki je v skladu z Uredbo 2021/2115/EU opredeljena za te zahteve v strateškem načrtu SKP.
Intervencija dobrobit živali je enoletna intervencija. Za intervencijo DŽ se zahtevki vložijo ločeno za posamezno podintervencijo v skladu z uredbo, ki ureja izvedbo intervencij kmetijske politike za leto 2025. Zahtevki so sestavni del zbirne vloge iz uredbe, ki ureja izvedbo intervencij kmetijske politike za leto 2025.
Zahtevek za podintervencijo DŽ – govedo, zahtevek za podintervencijo DŽ – drobnica in zahtevek za podintervencijo DŽ – konji se vlagajo za kmetijsko gospodarstvo. Zahtevek za podintervencijo DŽ – prašiči in zahtevek za podintervencijo DŽ – perutnina pa se, kjer je na kmetijskem gospodarstvu več gospodarstev, vložita za vsako posamezno gospodarstvo, za katero se podintervencija DŽ – prašiči oziroma podintervencija DŽ – perutnina uveljavljata.
Intervencija dobrobit živali se izvaja v petih podintervencijah:
- dobrobit živali – prašiči,
- dobrobit živali – perutnina,
- dobrobit živali – govedo,
- dobrobit živali – drobnica,
- dobrobit živali – konji.
Upravičenec
Upravičenec do plačil iz intervencije je nosilec kmetijskega gospodarstva, ki:
- se prostovoljno vključi v eno ali več podintervencij intervencije DŽ in
- izpolnjuje pogoje iz Uredbe o intervenciji dobrobit živali iz strateškega načrta skupne kmetijske politike za leto 2025.
Nosilec kmetijskega gospodarstva ali član kmetije oziroma oseba, zaposlena na kmetijskem gospodarstvu, mora opraviti usposabljanje s področja intervencije DŽ v obsegu najmanj štirih pedagoških ur v skladu z uredbo, ki ureja izvedbo intervencije izmenjava znanja in prenos informacij ter usposabljanje svetovalcev.