Fotografija: Mladi prevzemniki kmetij - simbolna fotografija | Avtorica: Julija Kordež, Zveza slovenske podeželske mladine
Generacijska pomladitev je eden od ključnih predpogojev hitrejšega prestrukturiranja in povečanja konkurenčnosti slovenskega kmetijstva. Mlajši nosilci kmetij so bolj izobraženi in usposobljeni za delo v kmetijstvu. Cilj je spodbuditi mlade, da se odločijo za zagon kmetije in da si na kmetiji ustvarijo delovno mesto za polni delovni čas. Izobrazbena struktura mlajših kmetov je višja, posledično so bolje usposobljeni za delo na kmetiji. Mladi kmetje so bolj podjetniško naravnani in so motivirani za uvajanje tehnoloških, proizvodnih in organizacijskih, trženjskih sprememb in inovacij. Zaradi pomanjkanja lastnega kapitala težje dostopajo do finančnih virov, ki jih potrebujejo v najbolj zgodnji fazi zagona.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je v sodelovanju z Zvezo slovenske podeželske mladine in Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije organiziralo predstavitev intervencij v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023 – 2027 za Slovenijo (SN SKP 2023 – 2027) in dela organizacij na področju mladih kmetov. Dogodek, ki je potekal na Pomurskem sejmu AGRA 2023, je bil zastavljen z namenom poglobljenega razgovora o ključnih temah, ki oblikujejo prihodnost mladih kmetov.
Na dogodku so sodelovali naslednji govorci:
Povezava do prispevka: Predstavitev intervencij in dela na področju mladih kmetov
Povezava do videoposnetka (2 uri, 3 minute, 36 sekund): Predstavitev intervencij in dela na področju mladih kmetov
Namen intervencije je z dodeljevanjem podpor mladim kmetom pospešiti pomladitev generacije vodij kmetijskih gospodarstev.
Cilji intervencije so izboljšanje starostne strukture kmetijskih gospodarstev, izboljšanje konkurenčnosti kmetijskih gospodarstev in vzpostavitev/ohranitev delovnega mesta na prevzetem kmetijskem gospodarstvu.
Dodeljevanje podpor mladim kmetom bo prispevalo h generacijski prenovi nosilcev kmetijskih gospodarstev, saj pomembno vpliva na odločitve mladih kmetov za prevzem kmetijskih gospodarstev in nadaljevanje kmetijske dejavnosti in s tem k zmanjšanju izseljevanja v regionalna razvojna središča, hkrati pa k zagotovitvi kvalitetne, lokalno pridelane hrane.
Intervencijo IRP24 bosta dopolnjevali dve intervenciji:
18. 8. 2023 – Objavljen Javni razpis za intervencijo podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov za leto 2023
Javni razpis za intervencijo podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov za leto 2023
Več: IRP24 Podpora za vzpostavitev gospodarstev mladih kmetov
Primeri dobrih praks mladih prevzemnikov
Intervencija je namenjena prenosnikom, ki prenesejo kmetijsko gospodarstvo na prevzemnika v okviru nasledstva. Prenosnik bo na mladega kmeta redno prenašal svoje specifično znanje in izkušnje pridobljene tekom dolgoletnega izvajanja kmetijske dejavnosti, ki se nanašajo na preneseno KMG. Specifična ciljna usmerjenost intervencije je opolnomočenje mladih kmetov s specifičnimi znanji potrebnimi za izvajanje kmetijske dejavnosti, ki jih dobijo od prenosnika KMG.
Intervencija je oblikovana na način, da odgovori na potrebo po izboljšanju izmenjave znanja in prenosa informacij, še posebej v okviru tega potrebo po pridobivanju specifičnih znanj in praktičnih izkušenj prevzemnika. Formalna izobrazba kmetovalcev se sicer izboljšuje, vendar mlajšim kmetovalcem, ki si želijo prevzeti KMG manjka predvsem specialističnih in praktičnih znanj, ki pa jih lahko dobijo od starejših kmetovalcev.
Namen intervencije je dodelitev podpore prenosnikom, ki izvajajo aktivnosti, s katerimi se na prevzemnika prenašajo specifična znanja in izkušnje, pridobljene z dolgoletnim opravljanjem kmetijske dejavnosti na prenesenem KMG.
Cilj intervencije medgeneracijski prenos znanja je usposobiti prevzemnika za nadaljevanje kmetijske dejavnosti na prenesenem KMG.
8. 9. 2023 – Za medgeneracijski prenos znanja namenjenih 1,9 milijona evrov
Več: IRP30 Medgeneracijski prenos znanja