Kdo je dolžan označiti vir sofinanciranja?

Zahteve Evropske komisije glede označevanja vira sofinanciranja so dolžni upoštevati vsi upravičenci do sredstev iz intervencij Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027, ki se financirajo iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, z izjemo intervencij, vezanih na površine in živali.

Pravna podlaga za označevanje vira sofinanciranja je Pravilnik o označevanju vira sofinanciranja iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (Uradni list RS, št. 28/2025).

S tem pravilnikom je prenehal veljati predhodni pravilnik z istim naslovom (Uradni list RS, št. 77/23).

Prehodne določbe novega pravilnika določajo, da se postopki, ki so se začeli pred uveljavitvijo novega pravilnika, izvedejo po določbah novega pravilnika oziroma vse obveznosti označevanja, ki so se začele po starem pravilniku, nadaljujejo po pravilih novega.

Sankcije za neupoštevanje pravil označevanja so opredeljene v:

Kako je treba označiti vir sofinanciranja? 

Vsi zavezanci za označevanje morajo – ne glede na višino prejete podpore – označiti prejem sredstev z obveznimi elementi označevanja na naslednjih mestih:

  • na svoji uradni spletni strani (uvodna ali podstran operacije),

  • na družbenih medijih Facebook, Instagram, YouTube (ostalih družbenih medijev ni treba označiti),

  • v dokumentih in komunikacijskem gradivu, ki je namenjeno javnosti.

Dodatno, morajo zavezanci za označevanje na javnosti vidnem mestu (npr. vhodnem delu stavbe ali na lokaciji izvajanja operacije) označiti svojo operacijo tudi s plakati, označevalnimi tablami ali elektronskimi prikazovalniki, in sicer v naslednjih primerih:

  • za označitev podpore upravljanja LAS (označitev t.i. LAS pisarne),
  • za projekte LEADER v vrednosti nad 10.000 EUR javnih sredstev na projekt in
  • za vse ostale operacije (razen LEADER projekte) v vrednosti nad 50.000 EUR javnih sredstev na operacijo.

Če zavezanec izvaja več operacij, lahko uporabi označevanje na skupnem plakatu, tabli oziroma e-prikazovalniku.

Uporabiti je treba ustrezne uradne predloge (prenesete si jih nižje spodaj).

Izdelavo in postavitev plakata, table ali elektronskega prikazovalnika zagotovi zavezanec za označevanje sam.

Načini označevanja:

Spletna stran zavezanca za označevanje je vsaka spletna stran, kjer ta oseba predstavlja svoje dejavnosti, ki so povezane s prejeto podporo iz SKP 2023–2027. Označitev vira sofinanciranja je obvezna za pravne osebe, samostojne podjetnike ter agrarne in pašne skupnosti.

Na uradni spletni strani se obvezne elemente označevanja namesti na uvodno (domačo) spletno stran ali na podstran.

Obvezni elementi označevanja so: naziv intervencije, naziv operacije, kratek opis, cilji in rezultati operacije ter obvezni logotipi (emblem Evropske unije z navedbo »Sofinancira Evropska unija«, zastava ali grb Republike Slovenije in logotip »Skupna kmetijska politika«). Z novim pravilnikom je prenehala veljati obveznost uporabe “starega” logotipa LEADER. V primeru označitve podpore upravljanja LAS in LEADER projektov je v skladu s smernicami Evropske komisije o novi vizualni identiteti za LEADER priporočena uporaba besedne oznake LEADER skupaj s pripadajočim sloganom „Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost“ (namesto prejšnjega logotipa »LEADER«). Pri tem pazite, da vizualno identiteto za LEADER umestite ločeno (stran) od kompleta obveznih logotipov iz pravilnika! In pazite, da je emblem EU večji ali vsaj enako velik od ostalih logotipov oz. vizualne identitete za LEADER!

Lahko se doda tudi hiperpovezava na spletno stran https://www.skp.si.

Priporočamo, da je kratek opis operacije, vključno z njenimi cilji in rezultati, napisan v širši javnosti razumljivem jeziku.

Simulacija objave na spletni strani za programsko obdobje 2023-2027

Primer objave na spletni strani za prejšnje programsko obdobje (PRP 2014-2020)

Če ima zavezanec za označevanje uradno predstavitev na enem ali več družbenih medijih kot so Facebook, Instagram ali YouTube, mora na vsakem od teh družbenih medijev v opisu profila ali v vsaj eni objavi navesti: naziv intervencije, naziv operacije, kratek opis, cilje in rezultate operacije, ter vključiti komplet obveznih logotipov (emblem Evropske unije z navedbo »Sofinancira Evropska unija«, zastava ali grb Republike Slovenije, logotip »Skupna kmetijska politika«). V primeru označitve podpore upravljanja LAS in LEADER projektov je v skladu s smernicami Evropske komisije o novi vizualni identiteti za LEADER priporočena uporaba besedne oznake “LEADER” (v primeru označitve LEADER projekta) oziroma besedne oznake “LEADER/CLLD” (v primeru podpore za upravljanje LAS) skupaj s pripadajočim sloganom „Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost“ (namesto prejšnjega logotipa »LEADER«). Z novim pravilnikom je namreč prenehala veljati obveznost uporabe logotipa LEADER.

Pri tem pazite, da vizualno identiteto za LEADER umestite ločeno (stran) od kompleta obveznih logotipov iz pravilnika! In pazite, da je emblem EU večji ali vsaj enako velik od ostalih logotipov oz. vizualne identitete za LEADER!

V primeru videoposnetka na YouTubu je treba v sam posnetek vključiti vse obvezne logotipe, ki naj se prikazujejo vsaj del časa trajanja vsebine. V primeru LEADER operacij je poleg obveznih logotipov priporočen tudi znak LEADER v skladu s smernicami Evropske komisije.

Priporočljiva je uporaba vnaprej pripravljene slike (spodaj), ki že vključuje obvezni komplet logotipov, ki si jo shranite na vaš osebni računalnik in naložite kot sliko v objavo:

Objava na Facebook, Instagram – osnovni logotipi

Objava na YouTube – osnovni logotipi

Primeri objav:

Primer objave na Facebooku

Primer objave na Instagramu

Primer označitve v videoposnetku na YOUTUBE

Vrste dokumentov in komunikacijskega gradiva, ki jih je treba označiti, so vse vrste dokumentov in komunikacijskega gradiva, ki so povezani z izvajanjem operacije in so namenjeni javnosti, in sicer:

  • tiskana gradiva (npr. poročila za javno objavo, knjižice, brošure, bilteni, plakati, prispevki in oglasi v tiskanih medijih, sporočila za javnost, gradiva z usposabljanj in svetovanj, vabila na dogodke),

  • elektronska gradiva (npr. e-publikacije, predstavitve v PowerPointu, CD-ji, DVD-ji, videoposnetki, gradiva usposabljanj in svetovanj, vabila na dogodke),

  • informativne table, ki vključujejo predstavitve tematskih poti, lokacij ali območij,

  • promocijski material (npr. pisala, majice, darilne vrečke, USB-ključki, izdelki domače in umetnostne obrti, rokodelski izdelki),
  • prispevki po radiu (npr. oglasi, oddaje),
  • prispevki po televiziji (npr. oglasi, oddaje) in
  • dokumenti, ki se nanašajo na upravičence (npr. razpisna dokumentacija javnih razpisov in javnih naročil, pogodbe med upravičenci in izvajalci).

Na vseh zgoraj navedenih gradivih morajo biti vključeni naslednji obvezni elementi:

  • komplet obveznih logotipov (logotip »Skupna kmetijska politika«, emblem Evropske unije z navedbo »Sofinancira Evropska unija«, zastava ali grb Republike Slovenije),

  •  V primeru označitve podpore upravljanja LAS in LEADER projektov je v skladu s smernicami Evropske komisije o novi vizualni identiteti za LEADER priporočena uporaba besedne oznake “LEADER” (v primeru označitve LEADER projekta) oziroma besedne oznake “LEADER/CLLD” (v primeru podpore za upravljanje LAS) skupaj s pripadajočim sloganom „Lokalni razvoj, ki ga vodi skupnost“. Z novim pravilnikom je namreč prenehala veljati obveznost uporabe “starega” logotipa LEADER. Pri tem pazite, da vizualno identiteto za LEADER umestite ločeno (stran) od kompleta obveznih logotipov iz pravilnika! In pazite, da je emblem EU večji ali vsaj enako velik od ostalih logotipov oz. vizualne identitete za LEADER!

Obvezni logotipi morajo biti prikazani na vidnem mestu, na primer na naslovnici gradiva ali uvodni strani dokumenta. Njihova velikost in umestitev mora biti primerljiva z drugimi logotipi.

Višina emblema EU mora biti v vseh primerih velika najmanj 1 cm, z izjemo na manjših predmetih, kot so pisala in druge vrste promocijskega materiala, kjer je dovoljena reprodukcija v manjši velikosti, vendar tako da je če vedno čitljiva s prostim očesom.

Če na samem promocijskem materialu (npr. majici, vrečki, USB-ključku) iz kateregakoli razloga ni mogoče označiti vira sofinanciranja, mora biti označitev dodana na embalažo izdelka ali na vizitko, ki je priložena izdelku. Vizitka mora biti del pakiranja in ne sme biti ločena od promocijskega materiala.

Označitev vira sofinanciranja ni potrebna na listah prisotnosti, internih dokumentih upravičenca ali naročilnicah.

Prispevki na radiu:
V tovrstnih prispevkih je treba ustno izpostaviti, da operacijo sofinancirata Evropska unija in Republika Slovenija. Na primer: “Operacijo sofinancirata Evropska unija in Republika Slovenija v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.”

Prispevki na televiziji:

V TV prispevku je treba jasno izpostaviti, da je bila operacija ali dejavnost sofinancirana iz sredstev Evropske unije in Republike Slovenije – bodisi s prikazom obveznih logotipov, ki se morajo prikazovati vsaj del časa trajanja vsebine, bodisi ustno z ustrezno izjavo kot na primer: “Operacijo sofinancirata Evropska unija in Republika Slovenija v okviru Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.”).

Dodatna priporočila:

  • Obvezni elementi morajo biti umeščeni na najmanj eno vidno mesto, na primer na naslovnico tiskanega gradiva ali uvodno stran elektronskega dokumenta, ter prikazani enako izstopajoče in vidno kot drugi logotipi.
  • Logotipi upravičenca ali drugih organizacij naj bodo umeščeni ločeno od obveznih elementov označevanja, pri čemer morajo biti obvezni logotipi vsaj enako vidni in poudarjeni kot drugi morebitni logotipi.

  • Razen uradnega emblema EU ni dovoljeno uporabljati drugih simbolov ali logotipov za poudarjanje podpore EU.

Na dokumentih in komunikacijskem gradivu so obvezni naslednji elementi: komplet obveznih logotipov (emblem Evropske unije z navedbo »Sofinancira Evropska unija«, zastava ali grb Republike Slovenije in logotip “Skupna kmetijska politika”), v primeru operacij v okviru intervencije LEADER pa priporočen znak LEADER v skladu s smernicami Evropske komisije (namesto dosedanjega logotipa LEADER).

Primer naslovnice publikacije

V primeru prejete podpore za upravljanje LAS v okviru intervencije LEADER mora zavezanec za označevanje (t.i. pisarna LAS) – poleg označitve spletne strani, družbenih omrežij ter dokumentov in komunikacijskega gradiva – storiti tudi sledeče:

Ker Podpora za upravljanje LAS zajema podporo tako iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja kot podporo iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, je treba skladno s petim odstavkom 4. člena pravilnika obvezno dodati tudi logotip Evropskega sklada za regionalni razvoj (znamka “I feel Slovenia”), ki ne sme biti večji od ostalih obveznih logotipov.

Zavezanec za označevanje (npr. LAS, občina ipd.) lahko na plakat doda tudi svoj logotip, vendar ga mora v tem primeru sam prilagoditi za oblikovanje in zagotoviti, da so obvezni logotipi enako ali bolj vidni.

Primerna označitev se izbere glede na vremenske pogoje lokacije (če se označitev izvede v zaprtem prostoru, je plakat dovolj, na prostem pa je treba poskrbeti za vremensko odporne materiale). Poškodovano ali nečitljivo oznako mora zavezanec za označevanje popraviti ali zamenjati.

Označitev se izvede bodisi na lokaciji izvajanja operacije bodisi na sedežu zavezanca za označevanje, na javnosti vidnem mestu. Za izjeme glede lokacije označevanja glejte drugi in tretji odstavek 6. člena pravilnika, ki ureja označevanje vira sofinanciranja.

Prenesite si ustrezno predlogo plakata oz. obrazložitvene table za označitev podpore upravljanja LAS

Upravičenci, katerih projekti v okviru intervencije LEADER prejmejo nad 10.000 EUR javnih sredstev na posamezen projekt, morajo – poleg označitve spletne strani, družbenih omrežij ter dokumentov in komunikacijskega gradiva – storiti tudi sledeče:

Primerna označitev se izbere glede na vremenske pogoje lokacije (če se označitev izvede v zaprtem prostoru, je plakat dovolj, na prostem pa je treba poskrbeti za vremensko odporne materiale). Poškodovano ali nečitljivo oznako mora zavezanec za označevanje popraviti ali zamenjati.

Označitev se izvede bodisi na lokaciji izvajanja operacije bodisi na sedežu zavezanca za označevanje, na javnosti vidnem mestu. Za izjeme glede lokacije označevanja glejte drugi in tretji odstavek 6. člena pravilnika, ki ureja označevanje vira sofinanciranja.

Zavezanec za označevanje (npr. LAS, občina ipd.) lahko na plakat doda tudi svoj logotip, vendar ga mora v tem primeru sam prilagoditi za oblikovanje in zagotoviti, da so obvezni logotipi enako ali bolj vidni.

Prenesite si ustrezno predlogo plakata oz. obrazložitvene table za označitev LEADER projektov

Za vse ostale operacije s podporo nad 50.000 eurov na operacijo, mora zavezanec za označevanje – poleg označitve spletne strani, družbenih omrežij ter dokumentov in komunikacijskega gradiva – izvesti sledeče:

  • namestiti obrazložitveno tablo velikosti najmanj A3 ali po velikosti enakovreden elektronski prikazovalnik,
  • na njej navesti informacije o operaciji ter
  • dodati obvezne logotipe iz Priloge 1 k pravilniku (emblem Evropske unije z navedbo »Sofinancira Evropska unija«, zastava ali grb Republike Slovenije, logotip »Skupna kmetijska politika«).

Poškodovano ali nečitljivo oznako mora zavezanec za označevanje popraviti ali zamenjati.

Označitev se izvede bodisi na lokaciji izvajanja operacije bodisi na sedežu zavezanca za označevanje, na javnosti vidnem mestu. Za izjeme glede lokacije označevanja glejte drugi in tretji odstavek 6. člena pravilnika, ki ureja označevanje vira sofinanciranja.

Kadar se na isti lokaciji izvaja več operacij, ki so poleg iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja podprte še iz drugega ali drugih evropskih skladov, se obveznim logotipom doda še obvezne logotipe drugega sklada ali drugih skladov, ki pa ne smejo biti večji od obveznih logotipov.

Prenesite si ustrezno predlogo plakata oz. obrazložitvene table

Do kdaj mora trajati označitev?

Obveznost označevanja vira sofinanciranja se prične v roku dveh mesecev od vročitve odločbe o pravici do sredstev in traja do zadnjega izplačila sredstev.
Izjeme od zgornjega pravila veljajo:
  • pri operacijah, izvajanih preko javnega naročila (intervencija IRP34 – Ohranjanje, trajnostna raba in razvoj genskih virov v kmetijstvu), kjer obveznost označitve vira sofinanciranja traja od podpisa pogodbe do zadnjega izplačila sredstev;
  • pri intervenciji IRP11 – Podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti, kjer se obveznost označevanja prične v roku dveh mesecev od vročitve odločbe o pravici do sredstev in zaključieno leto po izplačilu sredstev;

  • pri operacijah z javno podporo nad 500.000 EUR (ne velja za LEADER projekte), pri katerih mora označitev vira sofinanciranja trajati še najmanj pet let po zadnjem izplačilu sredstev.

Označevanje mora biti zagotovljeno v skladu s pravili iz pravilnika in obvezno vključevati vse obvezne elemente na vseh ustreznih mestih, kot so določena za posamezen primer.

Obvezni logotipi:

Obvezni so logotipi, prikazani v Prilogi 1 Pravilnika o označevanju vira sofinanciranja iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (emblem Evropske unije z navedbo »Sofinancira Evropska unija«, zastava ali grb Republike Slovenije in logotip »Skupna kmetijska politika«).

Neobvezno se lahko uporabijo tudi drugi logotipi (npr. od LAS, občine itd.), ki pa ne smejo biti večji od obveznih logotipov. V primeru ukrepa LEADER pa je priporočen znak LEADER v skladu s smernicami Evropske komisije.

Obvezni logotipi se uporabijo v barvni, črno-beli ali monokromatski različici.

Če potrebujete dodatne informacije, nas kontaktirajte: mreza-podezelje.mkgp@gov.si

Prijava na e-novice

Deli z drugimi