V javni obravnavi novela uredbe za sodelovanje v shemah kakovosti in čebelarska uredba


  • Datum objave 19.08.2024

Avtorica: Danica Novak

V javni obravnavi novela uredbe za sodelovanje v shemah kakovosti in čebelarska uredba

  • Datum objave 19.08.2024

V torek, 6. 8. 2024, se je začela javna obravnava Uredbe o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju intervencij v sektorju čebelarskih proizvodov iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.  V petek, 16. 8. 2024, pa se je začela javna obravnava Uredbe o spremembah Uredbe o izvajanju intervencije podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027.

Uredba, ki ureja novo sodelovanje v shemah kakovosti

Uredba o izvajanju intervencije podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 (SN 2023–2027) določa pravila za izvajanje intervencije podpora za novo sodelovanje v shemah kakovosti iz SN 2023–2027.

Z novelo uredbe se spreminja sklic na uredbo EU, ki po novem ureja področje pomoči de minimis (Uredba 2023/2831/EU z dne 15. 12. 2023). Z namenom jasnejše razmejitve med posameznimi vlagatelji se predlaga tudi sprememba definicije vlagatelja. Na podlagi predlagane spremembe bo lahko vlagatelj tudi pravna oseba, ki ima certifikat za upravičeno shemo kakovosti oziroma za določen proizvod iz upravičene sheme kakovosti za najmanj dva kmetijska gospodarstva in je hkrati nosilec kmetijskega gospodarstva.

Komentar lahko oddate do 2. 9. 2024, na portalu E-demokracija.

Uredba, ki ureja izvajanje čebelarskih intervencij

Z novelo se jasneje urejajo nekatere določbe, odpravljajo nekatere zaznane ovire oziroma omejitve z namenom lažjega črpanja sredstev ter uvajajo poenostavitve, ki bodo upravičencem olajšale izvajanje podintervencij v sektorju čebelarskih proizvodov, kar bo prispevalo k uspešnejšemu črpanju sredstev EU.

Med pomembnejšimi spremembami in dopolnitvami so:

  • uvedba ločenega računovodstva za prejeto podporo po dejanskih stroških za vlagatelje oziroma upravičence, ki so pravne osebe ali fizične osebe, ki opravljajo dejavnost in vodijo poslovne knjige;
  • uvedba predložitve treh primerljivih ponudb za nakup upravičene čebelarske opreme, ki ni navedena v Sklepu o določitvi seznama in najvišje višine priznanih stroškov nakupa čebelarske opreme, zdravil, sadik medonosnih rastlin ter satnic za namen izvajanja intervencij v sektorju čebelarskih proizvodov iz strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027,
  • širitev upravičenosti podpore na vsa zdravila proti varoji, ki imajo dovoljenje za promet v Republiki Sloveniji,
  • odprava omejitve, da lahko vlagatelji za pridobitev podpore za nakup satnic kandidirajo (le) trikrat v programskem obdobju 2023–2027.

Komentar lahko oddate do 5. 9. 2024 na portalu E-demokracija.

Deli z drugimi