Namen raziskave:
Namen projekta je predstaviti tehnologijo in postopke, ki bodo pomenili prispevek k ustrezni obdelavi tal, ter nadgraditi aplikacijo ‘GERK na terenu s funkcionalnostjo ‘Mobilna analiza tal’ in vzpostaviti bazo podatkov, kateri bosta omogočili večjo preglednost in hitrejše ter bolj učinkovito odločanje o obdelavi tal. Vzorčenje tal je zahteven in zamuden postopek, ki se ga prepušča doslednosti posameznega kmeta. Podatki analiz se nikjer sistematično ne zbirajo. Kmetje potrebujejo tehnično in strokovno podporo za lažje in bolj strokovno vzorčenje.
Želja projekta je rešiti ne-transparentnost nedoseganja optimuma stanja rodovitnosti tal, kar ima velik vpliv na stanje kakovosti voda in tal. Vzpostavljene bodo storitve “mobilnih analiz tal”, ki bodo strokovne in celovite ter po trajanju projekta stroškovno ugodne.
Cilj raziskave:
- omogočiti uporabniku enostaven in hiter monitoring izvedenih analiz vzorcev in ostalih meritev s pomočjo aplikacije ‘Mobilna analiza tal’,
- omogočiti uporabniku vpogled v bazo podatkov o opravljenih meritvah,
- demonstrirati ročno in strojno vzorčenje tal,
- ugotoviti zbitost tal s penetrometri,
- izdelati analize za vzorce,
- pripraviti oz. dopolniti gnojilne načrte ter bilance hranil,
- ugotoviti, kako različni odmerki gnojenja z dušikom, na podlagi hitrih nitratnih testov, vplivajo na izpiranje dušika iz tal,
- spremljati vlažnost tal na pilotnih kmetijah,
- na podlagi merjenja z georadarjem podati 3D modele tal,
- povečati usposobljenost kmetijskih gospodarstev z demonstracijami in predavanji,
- izdelati priporočila za nadaljnji razvoj in uporabo aplikacije in baze podatkov.
Rezultati:
Tekom projekta je bila razvita mobilna analiza tal, s katero so pridobili boljši vpogled v stanje rodovitnosti in omogočili optimizacijo gnojenja. Rezultati analiz so pokazali nepravilnosti pri gnojenju, predvsem presežke dušika in neustrezna razmerja hranil, kar vpliva na kakovost pridelave. Meritve tal so razkrile težave z zbitostjo, zato so bili izdelani 3D modeli, ki omogočajo natančnejše razumevanje strukture in lastnosti tal. V okviru projekta so razvili tudi senzorske sisteme za merjenje vlažnosti tal ter nadgradili aplikacijo GERK na terenu, ki kmetom omogoča digitalno spremljanje podatkov. Poleg tehničnih izboljšav so bile organizirane številne delavnice, demonstracije in usposabljanja, s katerimi so kmetje pridobili nova znanja o pravilnem upravljanju tal. Projekt je pomembno prispeval k ozaveščanju o trajnostni rabi kmetijskih zemljišč in ponuja konkretne rešitve za izboljšanje kmetijske prakse.