Sistem znanja in inovacij v kmetijstvu, znan tudi kot sistem AKIS (angl. Agricultural Knowledge and Innovation Systems), je pomemben okvir za razvoj kmetijstva in podeželja v Sloveniji, ki povezuje različne akterje, kot so raziskovalci, svetovalci, kmetijski strokovnjaki, kmetje, nevladne organizacije, izobraževalne institucije in druge zainteresirane deležnike sistema, z namenom ustvarjanja, izmenjave in prenosa znanja in inovacij v kmetijstvu.
Že v preteklih letih je sistem AKIS igral ključno vlogo pri spodbujanju tehnološkega napredka in uvajanju inovacij v slovenskem kmetijstvu. V prihodnje želimo izboljšati sodelovanje in povezovanje med izobraževalnim in raziskovalnim področjem, predvsem pa okrepiti prenos rezultatov projektov in strokovnih nalog v kmetijsko prakso. To vključuje usklajevanje med različnimi institucijami, ki prispevajo k razvoju kmetijske politike, razvoju podeželja in posodobitvi slovenskega kmetijstva.
Ključni poudarki delovanja sistema AKIS v Sloveniji
- Izmenjava in prenos znanja – dobro delujoč sistem AKIS pomeni tesno sodelovanje med kmetijami, raziskovalnimi institucijami, izobraževalnimi organizacijami, svetovalnimi službami, ministrstvom in ostalimi akterji, kar omogoča hitrejše prenose inovacij, tehnologij in raziskovalnih rezultatov v prakso.
- Kmetovalci so središče sistema AKIS. Na eni strani želimo, da se sistem AKIS odziva na dejanske potrebe kmetovalcev in da vključuje njihove inovativne ideje v proces preizkušanja in testiranja, na drugi strani, da so vključeni v izmenjavo in prenos znanja.
- Raziskovalni inštituti in univerze so ključni akterji, ki prispevajo k ustvarjanju znanja in razvoju inovacij v kmetijstvu ter zagotavljajo nove raziskave za tehnološki napredek ter trajnostno rabo naravnih virov in ohranjanje okolja.
- Javne službe izvajajo strokovne naloge, kot so selekcija, žlahtnjenje, preizkušanje sort, ki ustrezajo slovenskim pridelovalnim pogojem in preizkušanje tehnologij.
- Javna služba kmetijskega svetovanja, ima osrednjo vlogo pri prenosu znanja in novih praks na kmetijska gospodarstva.
- Intervencije Strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023–2027 pomenijo pomemben steber razvoja sistema AKIS: Intervencije IRP32 Izmenjava znanja in prenos informacij ter usposabljanje svetovalcev, IRP30 Medgeneracijski prenos znanja, IRP31 Podpora za projekte EIP in IRP38: Konzorciji institucij znanja v podporo prehodu kmetijstva v zeleno, digitalno in podnebno nevtralno.
- Povezovanje z Evropsko unijo – sistem AKIS je močno vpet v evropski okvir kmetijske politike. Programi, kot je Evropsko partnerstvo za inovacije (EIP-AGRI) ter različni projekti podpirajo razvoj inovativnih rešitev, ki spodbujajo trajnostni razvoj in konkurenčnost slovenskega kmetijstva.
Izzivi in priložnosti v preteklih letih
V preteklih letih so se pri delovanju slovenskega sistema AKIS pojavili določeni izzivi, kot so nezadostno financiranje raziskav in izobraževanja, nezadostno sodelovanje med različnimi deležniki in nezadostno usklajevanje raziskovalnih projektov z dejanskimi potrebami kmetov ter počasno uvajanje novih tehnoloških rešitev. Kljub temu je sistem AKIS omogočil izvedbo številnih pomembnih projektov, ki so prispevali k izboljšanju produktivnosti, varnosti hrane ter trajnostnemu kmetijstvu.
Dosežki sistema AKIS
Javna služba kmetijskega svetovanja ima v Sloveniji dolgoletno tradicijo, deluje na centralni in lokalni ravni po vsej državi in je ključni deležnik za prenos znanja na kmetovalce. Od leta 2023 v tej službi delujejo tudi inovacijski posredniki, ki zbirajo potrebe po znanju in inovacijah in pomagajo pri povezovanju kmetovalcev, raziskovalcev in svetovalcev za razvoj inovativnih rešitev v okviru t. imenovanih operativnih skupin (projekti EIP). Pomemben dosežek je tudi vzpostavitev novega Koordinacijskega telesa AKIS, ki deluje na ministrstvu, s ciljem krepitve sodelovanja in povezovanja v sistemu AKIS na nacionalni in mednarodni ravni. Pomemben korak pri zagotavljanja transparentnosti in prenosa znanja iz raziskovalnih projektov pa predstavlja tudi vzpostavljen spletni portal znanja.
Prihodnost sistema AKIS v Sloveniji
V slovenskem Strateškem načrtu SKP 2023–2027 je prav posebna pozornost namenjena sistemu AKIS. Za ta namen je predvidenih 35 milijonov evrov, kar predstavlja 70-odstotno povečanje sredstev glede na prejšnje programsko obdobje. Sistem AKIS se kot 10. strateški cilj, ki je izrazito horizontalen, povezuje z vsemi ostalimi devetimi cilji strateškega načrta.
Sistem AKIS bo še naprej ključna podpora za krepitev znanja in inovacij za trajnostno kmetijstvo v Sloveniji ter za prilagajanje izzivom, kot so podnebne spremembe, digitalizacija in povečanje konkurenčnosti kmetijskih dejavnosti.
Vzpostavljena bosta dva nova mehanizma: prvi bo omogočil vzpostavitev posebnih operativnih skupin EIP: konzorcije institucij znanja, zlasti za krepitev zmogljivosti znanstveno-raziskovalne dejavnosti na področju zelenega, digitalnega in podnebno nevtralnega kmetijstva, drugi pa bo pospešil medgeneracijski prenos znanja.
Slovenija bo še naprej sodelovala z Evropsko komisijo pri izmenjavi uspešnih praks, financiranju raziskav in zagotavljanju inovacij, ki bodo pripomogle k bolj trajnostnemu in konkurenčnemu kmetijstvu, vključena pa je tudi v Horizon projekt modernAKIS, v katerem sodelujejo vse države članice EU.
Portal znanja kot stičišče znanja in inovacij
Portal znanja je spletna platforma, na kateri so zbrani rezultati raziskav ter različna druga gradiva (informacije iz usposabljanj, videoposnetki, poročila idr.). Namenjen je kmetovalcem, svetovalcem, raziskovalcem in ostalim deležnikom sistema znanja in inovacij (AKIS), s ciljem izboljšanja dostopa do informacij v kmetijstvu.
Če bi želeli biti obveščeni o novostih sistema AKIS in objavi novih gradiv, se preko e-pošte tukaj prijavite na e-novice AKIS, ki izhajajo enkrat mesečno.