Ekipa mreže EU SKP vas vabi, da do 12. avgusta 2025 izrazite svoje zanimanje za članstvo v novi tematski skupini (TG) mreže EU SKP za izboljšanje odpornosti na izzive z vodo na podeželju prek SKP .
Ta tematska skupina, ki jo vodi kontaktna točka za izvajanje SKP, vam ponuja priložnost, da se pridružite predani skupini strokovnjakov in ustreznih deležnikov, ki bodo preučili, kako najbolje izkoristiti potencial SKP za izboljšanje odpornosti na vodo na podeželju in spodbujati bolj sistemske preobrazbene spremembe v načinu upravljanja voda in zemljišč, kar bo podeželskim območjem omogočilo, da se bolje spopadejo s podnebnimi ekstremi. Tematska skupina bo preučila, kako je to mogoče najbolje podpreti s strateškimi dokumenti države, npr. z večjim izvajanjem ukrepov, kot so naravne rešitve za večje zadrževanje vode v krajini, naložbe, potrebne za izboljšanje učinkovitosti rabe vode ali ponovna uporaba vode.
Predlagani cilji te ciljne skupine so:
- Opredelite najkoristnejše ukrepe in pristope za izboljšanje odpornosti na vodo ter raziščite vrsto intervencij SKP, ki bi jih lahko uporabili, pa tudi možnosti za povečanje obsega in spodbujanje uporabe z izboljšano zasnovo in izvajanjem shem SKP.
- Preučite vlogo podpornega okolja (npr. izmenjava znanja, spodbujanje inovativnih rešitev in svetovalnih storitev) in kako se to lahko najbolje uporabi za izboljšanje izvajanja ustreznih ukrepov SKP za doseganje večje odpornosti na vodo.
- Opredelite in delite primere najboljših praks in študije primerov izboljšane odpornosti na vodo na podeželju, ki jih lahko države članice delijo in jih morebiti ponovijo.
Skupina za strateško načrtovanje bo sestavljena iz majhnega (okoli 40), a predanega prečnega vzorca obveščenih in angažiranih deležnikov, vključno z oblikovalci politik in administratorji na regionalni in nacionalni ravni (vključno z organi upravljanja, plačilnimi agencijami), upravičenci, kot so kmetijske in gozdarske organizacije, lokalne akcijske skupine LEADER (LAS), svetovalci, raziskovalci, nacionalne mreže SKP (NN) in drugi ustrezni deležniki s področja podeželja in okolja.
Udeleženci se bodo zavezali k sodelovanju na dveh srečanjih in s tem povezanih dejavnostih, s čimer bodo zagotovili raznolike perspektive in aktiven prispevek k doseganju ciljev ciljne skupine.
- Prvo srečanje bo potekalo na spletu 18. septembra 2025.
- Drugo srečanje bo potekalo v živo 6. novembra 2025.
Udeležba na teh srečanjih je brezplačna. Vendar pa se lahko za osebno srečanje krijejo potni stroški in stroški nastanitve za člane skupine, ki zastopajo kmete, kmetijske organizacije, lokalne akcijske skupine LEADER, evropske in nacionalne nevladne organizacije ter raziskovalce/univerze. Vsi ostali člani skupine bodo morali sami kriti svoje potne stroške in stroške nastanitve.
Več podrobnosti je na voljo na strani TG na spletni strani mreže EU CAP .