[preselected_search_fields]

Možnosti povezovanja ekološkega kmetijstva in kulturnih poti ter pomen turističnih kmetij z avtohtono gastronomsko ponudbo

Objavljeno: 14.01.2022

Dne, 10. 11. 2021, je bil organiziran posvet Kulturne poti in digitizacija kulturne dediščine ter njuna vloga v (trajnostnem) turizmu, kjer je bila izvedena tudi predstavitev:

Možnosti povezovanja ekološkega kmetijstva in kulturnih poti ter pomen turističnih kmetij z avtohtono gastronomsko ponudbo, red. prof. dr. Martina Bavec in dr. Martina Robačer, Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede

 

ekološko kmetovanje, kulturne poti

Akcijski načrt za razvoj ekološkega kmetijstva do leta 2027 (ANEK)

Objavljeno: 24.12.2021

ANEK vsebuje analizo stanja, SWOT analizo, predstavitev potreb, ciljev in ukrepov (70 ukrepov) po 8 prednostnih področjih (pridelava, predelava, prenos znanja, semenarstvo, povezovanje, eko živila v sistemu javnega naročanja, promocija in trženje, raziskave in razvoj novih tehnologij ter ekološko kmetovanje v povezavi s podnebnimi spremembami), ki bodo pripomogli za nadaljnji razvoj ekološkega kmetovanja. ANEK je tudi ena izmed pomembnih usmeritev pri pripravi ukrepov v okviru strateškega načrta skupne kmetijske politike 2023 - 2027.

Tehnološka navodila za ekološko pridelavo poljščin

Objavljeno: 27.06.2017

Tehnološka navodila so smernice za izvedbo ekološke pridelave v praksi. Ekološko kmetovanje ne pomeni vračanje v pradavnino, ampak bi moralo biti
vir najsodobnejših etično sprejemljivih tehnoloških rešitev. Takšen pristop daje kolektivno moč za splošni razvoj ekološkega pridelovanja in nudi posamezniku možnost, živeti dostojno s prvinskim čutenjem in biti kanček v mozaiku naravne celote. Predvsem pa je namen, da v širšem kontekstu s kmetovanjem dodatno ne obremenjuje okolja in hrane s sintetskimi kemičnimi sredstvi in transgenimi organizmi. Ekološka pridelava je življenjski slog in hkrati konkurenčni način strokovne pridelave živeža.

Leto izdaje: 2017

Ključne besede:
ekološko kmetijstvo, EK, eko, poljedelstvo, M11, ukrep 11, ekološko kmetovanje, poljedelstvo in zelenjadarstvo

Povezovanje na kmetijah: Kmetija pri Kumru, 2017 (Olga Voglauer)

Objavljeno: 22.05.2017

V okviru usposabljanja za mlade kmete je bila 2017 vključena tudi predstavitev primera dobre prakse mlade ekološke kmetice Olge Voglauer, zamejske Slovenske iz Avstrije.

Ključne besede:
mladi kmet, mladi kmetje, prevzemnik, mladi kmetje / mladi prevzemniki, M6.1, 6.1, M1, usposabljanje, gradivo, 2017

Tehnološka navodila za ekološko pridelavo sadja (brošura)

Objavljeno: 09.03.2016

V tehnoloških listih so za vsako posamezno sadno vrsto v preglednicah navedena opozorila, v katerem obdobju ali razvojni fazi rastline mora biti pridelovalec pozoren na posamezen agrotehnični ukrep. Kako in kdaj bo opravilo upoštevano, se odloči vsak sam po temeljitem razmisleku, na podlagi izkušenj ali razgovora s strokovnjakom.

Pri načrtovanju ekološke pridelave moramo upoštevati danosti, ki jih imamo na kmetiji (primerne površine, delovna sila, druga pridelava). Ekološka pridelava je delovno veliko bolj intenzivna od standardne in zahteva veliko znanja. Ob ustrezni tehnologiji in uspešnem trženju so pridelki in prihodek visoki.

Leto izdaje: 2016

 

Ekološko čebelarstvo

Objavljeno: 20.11.2015

Predstavitev z naslovom Ekološko čebelarjenje, ki je bilo pripravljeno in izvedeno v okviru "Usposabljanje za ekološko kmetijstvo / kmetovanje v okviru ukrepa M1 Prenos znanja Programa razvoja podeželja 2014-2020". Usposabljanje je obvezno za vključene v ukrep M11 Ekološko kmetovanje.

Predstavitev je bila izvedena leta 2015.

Avtor: Inštitut za trajnostni razvoj in Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede.

Vsebina:

  • zakonodaja na področju ekološkega čebelarjenja;
  • primerna in neprimerna območja za ekološko čebelarjenje (namestitev panjev ali čebelnjaka);
  • gospodarjenje s čebeljimi družinami (izbira pasme);
  • prehrana/krma;
  • preprečitev bolezni in zdravljenje čebeljih družin (zatiranje varoje);
  • predelava/izdelki;
  • označevanje;
  • nadzor

Prijava na e-novice

Deli z drugimi