[preselected_search_fields]

Kmetijski vidik varstva narave in Invazivne rastline v kmetijstvu (KOPOP 2021)

Objavljeno: 30.03.2021

Predavanje, ki je bilo izvedeno v okviru predhodnega usposabljanja za vstop v ukrep M10 KOPOP 2021.

M1 Prenos znanja in informiranja

dr. Klemen Eler, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo

Sadjarji za opraševalce in opraševalci za sadjarje (ppt v okviru dogodka EIP 2020)

Objavljeno: 18.11.2020

Predstavitveni plakat EIP projekta, ki je bil predstavljen v okviru Posveta JSKS in dogodka EIP leta 2020.

Obdobje trajanja projekta: 14. 12. 2018 – 13. 12. 2021

Grajeni ekosistemi za blaženje vpliva kmetijstva na okolje oz. zaščito kmetijskih zemljišč - GREKO

Objavljeno: 18.11.2020

Plakat o EIP projektu Grajeni ekosistemi za blaženje vpliva kmetijstva na okolje oz. zaščito kmetijskih zemljišč na Posvetu JSKS in EIP 2020.

Namen in cilji projekt

Zmanjšati odtok hranil s kmetijskih površin v vodotoke z vzpostavitvijo grajenih ekosistemov v osuševalnih jarkih

Vodilni partner: LIMNOS d.o.o.
Člani partnerstva: Univerza v Ljubljani (Biotehniška fakulteta), Društvo za proučevanje ptic in varstvo narave, Razvojna agencija Kozjansko, KGZS Zavod Novo mesto, KGZS Zavod Murska Sobota, Kmetijska gospodarstva Dejan Küčan, Andrej Grabnar, Majda Veselič, Infrastrukturni Center Jablje, Meja Šentjur d.d

 

KOPOP predhodno usposabljanje - 2020 (ppt -> pdf)

Objavljeno: 27.05.2020

Splošna predstavitev ukrepa Kmetijsko okoljska podnebna plačila (M10 - KOPOP) v okviru predhodnih usposabljanj za vstop v ukrep KOPOP.

M1 Prenos znanja in informiranja

Avtor predstavitve: MKGP

Kmetijsko-okoljska-podnebna plačila za obdobje 2015-2020, 7. izdaja, maj 2020

Objavljeno: 22.05.2020

Ukrep Kmetijsko-okoljska-podnebna plačila (KOPOP) sestoji iz 19 operacij z obveznimi in izbirnimi zahtevami. Upravičenec, ki se odloči za vstop v katero
izmed operacij ukrepa KOPOP, mora izvajati obvezne zahteve, lahko pa izbere tudi eno ali več izbirnih zahtev posamezne operacije, če so v okviru posamezne operacije le-te na voljo. Namen brošure je zagotoviti informiranost javnosti v zvezi s ključnimi zahtevami in pogoji za izvajanje ter spremembami in dopolnitvami ukrepa KOPOP, kar je zlasti pomembno za tiste upravičence, ki so že vključeni ali pa se nameravajo vključiti v ta ukrep.

M10 KOPOP, Predhodno usposabljanje 2020, M1 Prenos znanja in informiranosti, Operacija Posebni traviščni habitat, Operacija Traviščni habitati metuljev, Operacija Habitati ptic vlažnih ekstenzivnih travnikov, Stelniki, Vodni viri, Operacija Ohranjanje habitatov strmih travnikov, Operacija Grbinasti travniki (KRA_GRB), Operacija Reja domačih živali na območju pojavljanja velikih zveri, Operacija Planinska paša, Operacija Visokodebelni travniški sadovnjaki (KRA_VTSA), Ohranjanje mejic, Operacije Reja lokalnih pasem, ki jim grozi prenehanje reje (GEN_PAS), Operacija Ohranjanje rastlinskih genskih virov, ki jim grozi genska erozija, j

Invazivne rastline in kmetijstvo

Objavljeno: 17.08.2018

S to knjižico se želi vsem, ki se ukvarjajo s kmetijstvom, predstaviti dvoje: (1) lastnosti in zatiranje oz. omejevanje invazivnih rastlin, ki so pri nas že razširjene in so tudi del navzkrižne skladnosti, ter (2)
potencialne nove invazivke, ki so že prisotne ponekod pri nas ali v naši soseščini in za katere je zgodnje odkrivanje in odstranitev majhnih populacij zelo učinkovit način reševanja problema.

Avtor: Klemen Eler, Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za agronomijo

Leto izdaje: 2018

 

Tehnološka navodila za ekološko pridelavo zelenjadnic

Objavljeno: 05.07.2018

Čedalje večji je delež kupcev, ki so osveščeni in si želijo hranljive in s kemikalijami neobremenjene hrane. Za Slovenijo so lahko ekološko pridelana zelenjava, lokalna samooskrba in spremembe v prehrani prebivalcev konkurenčna prednost in prihodnost. V prihodnosti nas poleg izpopolnjevanje agrotehnike čaka tudi delo na povezovanju in dostopnosti ekološke hrane. Želimo si, da bi bil ta priročnik v pomoč vsem, ki želite pridelovati zelenjavo po ekoloških načelih in pomemben motiv za preusmeritev v pridelavo zelenjave za trg. Priročnik je zanimivo branje tudi potrošnikom, da se seznanijo z načeli ekološke pridelave zelenjave in njenih večplastnih prednostih za okolje in vsa živa bitja.

Avtorji:

Miša Pušenjak, KGZS-Zavod Maribor
Mag. Iris Škerbot, KGZS-Zavod Celje
Tončka Jesenko, KGZS
Natalija Pelko, KGZS-Zavod Novo mesto
Breda Vičar, KGZS-Zavod Murska Sobota
Robert Golc, KGZ-Zavod Kranj
Igor Škerbot, KGZS-Zavod Celje

Ključne besede:
PRP, Program razvoja podeželja, ekološko kmetovanje, ukrep M11, ukrep M11, ukrep EK,

Letnica izdaje: 2017

Tehnološka navodila za izvajanje operacij Trajno travinje I in Trajno travinje II - 3. posodobitev, 2018

Objavljeno: 04.05.2018

Specifični operaciji Trajno travinje I in II sta namenjeni ohranjanju in spodbujanju nadstandardnih kmetijskih praks, ki prispevajo k ohranjanju biotske pestrosti in zmanjševanju izpustov amonijaka. Obe operaciji zahtevata nekaj dodatnega dela predvsem pa več znanja in obilico novosti pri kmetovanju. Operacije ukrepa KOPOP niso primerne za vsakega kmetovalca, ampak so namenjene nadstandardnim storitvam kmetij, ki bodo ob osnovni kmetijski pridelavi zagotavljale tudi varovanje okolja.

Tehnološka navodila za izvajanje operacije hmeljarstvo - 1. posodobitev, 2017

Objavljeno: 05.07.2017

Tehnološka navodila za izvajanje operacije Hmeljarstvo (operacija KOPOP-HML) so pripravljena na osnovi Uredbe o ukrepih kmetijsko-okoljska-podnebna plačila, ekološko kmetovanje in plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije za obdobje
2014–2020 (Uradni list RS št. 16/16, z vsemi spremembami; v nadaljevanju: uredba). Prevzete obveznosti za operacijo HML morajo hmeljarji izvajati pet let, možno pa bo letno podaljšanje zaključene petletne obveznosti. Novost pri ukrepu KOPOP so pogoji upravičenosti, ki jih je treba izpolnjevati pred vstopom v ta ukrep. Pri izvajanju zahtev operacije HML morajo hmeljarji izpolnjevati tudi vse splošne pogoje.

 

Tehnološka navodila za ekološko pridelavo poljščin

Objavljeno: 27.06.2017

Tehnološka navodila so smernice za izvedbo ekološke pridelave v praksi. Ekološko kmetovanje ne pomeni vračanje v pradavnino, ampak bi moralo biti
vir najsodobnejših etično sprejemljivih tehnoloških rešitev. Takšen pristop daje kolektivno moč za splošni razvoj ekološkega pridelovanja in nudi posamezniku možnost, živeti dostojno s prvinskim čutenjem in biti kanček v mozaiku naravne celote. Predvsem pa je namen, da v širšem kontekstu s kmetovanjem dodatno ne obremenjuje okolja in hrane s sintetskimi kemičnimi sredstvi in transgenimi organizmi. Ekološka pridelava je življenjski slog in hkrati konkurenčni način strokovne pridelave živeža.

Leto izdaje: 2017

Ključne besede:
ekološko kmetijstvo, EK, eko, poljedelstvo, M11, ukrep 11, ekološko kmetovanje, poljedelstvo in zelenjadarstvo

Prijava na e-novice

Deli z drugimi